Rigtig godt nytår til alle vores medlemmer.

På trods af smittestigningen og de nye restriktioner indtil  d. 17. januar,  er der rig mulighed for dig at tilrettelægge fysisk træning ind i din hverdag.

Vi er designet til at bevæge os, og vi har alle brug for daglig aktivitet for at bevare et godt helbred. Ligesom sundhedsmyndighederne opfordrer vi derfor alle vores medlemmer til 30 minutters motion hver dag.

Det må gerne være en motionsform, som du kan lide, for så er der størst sandsynlighed for at du får det gjort. Du kan evt. kombinere gåture, løb og cykling med indendørs fysiske øvelser. Kan du ikke komme til at motionere 30 minutter på en gang, så er 3 x 10 minutters rask gang bedre end ingenting.

Har du brug for gode råd til indendørsøvelser kan du benytte linket her fra vores samarbejdspartner Benefit i Herning, som har udgivet 50 forskellige indendørs øvelser der er hurtige og lette at udføre. Klik her inspiration til øvelser